S102K29X5FN6TJ6R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 38
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 4.242
Parametric Equivalent
Vishay Cera-Mite
Vishay Cera-Mite
1000 pF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X5F Radial, Disc
S102K29X5FN6TJ6R
DigiKey Part Number
S102K29X5FN6TJ6R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S102K29X5FN6TJ6R
Description
CAP CER 1000PF 1KV X5F RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
S102K29X5FN6TJ6R Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Radial, Disc
Part Status
Active
Size / Dimension
0.295" Dia (7.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.453" (11.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)