MAL250034392E3 is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 40
Datasheet
In Stock: 0
3900 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 29mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
MAL250034392E3
DigiKey Part Number
MAL250034392E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL250034392E3
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 420V SCREW
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
28.8 A @ 120 Hz
Impedance
22 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.992" Dia (76.00mm)
Voltage - Rated
420 V
Height - Seated (Max)
4.398" (111.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
29mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C