MAL250077392E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 40
In Stock: 0
3900 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 32mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
MAL250077392E3
DigiKey Part Number
MAL250077392E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL250077392E3
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 450V SCREW
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
28.4 A @ 120 Hz
Impedance
25 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.992" Dia (76.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
4.398" (111.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
32mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C