MAL250014222E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
2200 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 49mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
MAL250014222E3
DigiKey Part Number
MAL250014222E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL250014222E3
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 420V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
20.4 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Impedance
35 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.122" (28.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.559" Dia (65.00mm)
Voltage - Rated
420 V
Height - Seated (Max)
4.358" (110.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
49mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C