MAL225943561E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
TDK
In Stock: 510
560 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 180mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
MAL225943561E3
DigiKey Part Number
56-MAL225943561E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL225943561E3
Description
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP TH
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
2.45 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.675 A @ 10 kHz
Impedance
110 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
180mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C