250MXC560MEFCSN25X40 is available for purchase but is not normally stocked.
Nichicon
In Stock: 822
TDK
In Stock: 510
In Stock: 0
560 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
250MXC560MEFCSN25X40
DigiKey Part Number
250MXC560MEFCSN25X40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
250MXC560MEFCSN25X40
Description
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
250MXC560MEFCSN25X40 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.7 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C