MAL225933471E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Cornell Dubilier Knowles
Cornell Dubilier Knowles
TDK
In Stock: 199
Nichicon
In Stock: 251
470 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 230mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
MAL225933471E3
DigiKey Part Number
56-MAL225933471E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL225933471E3
Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.17 A @ 100 Hz
Packaging
Box
Ripple Current @ High Frequency
3.255 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
150 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
230mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C