250MXC470MEFCSN30X30 is available for purchase but is not normally stocked.
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
TDK
In Stock: 199
Nichicon
In Stock: 251
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
470 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
250MXC470MEFCSN30X30
DigiKey Part Number
250MXC470MEFCSN30X30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
250MXC470MEFCSN30X30
Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
250MXC470MEFCSN30X30 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.65 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.475 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C