MAL225717681E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
680 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 290mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C
MAL225717681E3
DigiKey Part Number
56-MAL225717681E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL225717681E3
Description
CAP ALUM 680UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
3.13 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.382 A @ 10 kHz
Impedance
240 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
2.244" (57.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
290mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C