B43634A5687M062
DigiKey Part Number
495-B43634A5687M062-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43634A5687M062
Description
CAP ALUM 450V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 170mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
3.48 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
260 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
170mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 85°C