MAL215374221E3 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 25.228
Datasheet
220 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 500mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 105°C
MAL215374221E3
DigiKey Part Number
56-MAL215374221E3TR-ND - Tape & Reel (TR)
56-MAL215374221E3CT-ND - Cut Tape (CT)
56-MAL215374221E3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL215374221E3
Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
180 mA @ 100 Hz
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.331" L x 0.331" W (8.40mm x 8.40mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
500mOhm @ 100kHz
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C