MAL214850222E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Rubycon
Upgrade
Rubycon
Panasonic Industry
In Stock: 481
Chemi-Con
In Stock: 288
Chemi-Con
Nichicon
In Stock: 413
In Stock: 564
In Stock: 508
In Stock: 556
Nichicon
In Stock: 350
2200 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
MAL214850222E3
DigiKey Part Number
MAL214850222E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL214850222E3
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Ripple Current @ Low Frequency
1.27 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Impedance
45 mOhms
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C