MAL214835472E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Rubycon
Upgrade
Rubycon
In Stock: 383
In Stock: 376
In Stock: 548
Panasonic Industry
In Stock: 291
Chemi-Con
In Stock: 578
Chemi-Con
Nichicon
Nichicon
In Stock: 176
In Stock: 469
In Stock: 440
4700 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
MAL214835472E3
DigiKey Part Number
MAL214835472E3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL214835472E3
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Ripple Current @ Low Frequency
1.48 A @ 100 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Impedance
45 mOhms
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C