16YXS4700MEFC16X25
DigiKey Part Number
1189-16YXS4700MEFC16X25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16YXS4700MEFC16X25
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.142 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.06 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
17 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C