MAL214833222E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 465
Upgrade
Panasonic Industry
Rubycon
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Panasonic Industry
In Stock: 43
In Stock: 283
Chemi-Con
Chemi-Con
2200 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
MAL214833222E3
DigiKey Part Number
MAL214833222E3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL214833222E3
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Series
Ripple Current @ Low Frequency
720 mA @ 100 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Impedance
170 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C