MAL214061221E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 550
Nichicon
In Stock: 340
220 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 125°C
MAL214061221E3
DigiKey Part Number
MAL214061221E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL214061221E3
Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
290 mA @ 100 Hz
Impedance
120 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C