MAL213660151E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
Upgrade
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Nichicon
In Stock: 178
TDK
150 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
MAL213660151E3
DigiKey Part Number
MAL213660151E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL213660151E3
Description
CAP ALUM 150UF 20% 35V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
315 mA @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Impedance
120 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C