MAL215051151E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 1.599
Datasheet
Nichicon
In Stock: 184
150 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
MAL215051151E3
DigiKey Part Number
MAL215051151E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL215051151E3
Description
CAP ALUM 150UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
325 mA @ 100 Hz
Impedance
200 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C