MAL213659221E3 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 947
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 75
Datasheet
220 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
MAL213659221E3
DigiKey Part Number
MAL213659221E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL213659221E3
Description
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
MAL213659221E3 Models
Ripple Current @ Low Frequency
650 mA @ 100 Hz
Impedance
81 mOhms
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C