MAL213639221E3
DigiKey Part Number
56-MAL213639221E3CT-ND - Cut Tape (CT)
56-MAL213639221E3TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL213639221E3
Description
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MAL213639221E3 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
650 mA @ 100 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Impedance
81 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C