MAL210218332E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
KEMET
In Stock: 97
KEMET
In Stock: 67
3300 µF 385 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 42mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C
MAL210218332E3
DigiKey Part Number
MAL210218332E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL210218332E3
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 385V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
13.4 A @ 100 Hz
Impedance
29 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.992" Dia (76.00mm)
Voltage - Rated
385 V
Height - Seated (Max)
4.398" (111.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
42mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 85°C