MAL210168333E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
33000 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 9mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C
MAL210168333E3
DigiKey Part Number
MAL210168333E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL210168333E3
Description
CAP ALUM 33000UF 20% 63V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
16.5 A @ 100 Hz
Impedance
6 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.122" (28.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.559" Dia (65.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
4.358" (110.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
9mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 85°C