MAL210139333E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
33000 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 8mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C
MAL210139333E3
DigiKey Part Number
MAL210139333E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL210139333E3
Description
CAP ALUM 33000UF 20% 100V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
19 A @ 100 Hz
Impedance
6 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.992" Dia (76.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
4.398" (111.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
8mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 85°C