MAL204858471E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 695
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 296
In Stock: 932
In Stock: 838
KEMET
KEMET
KYOCERA AVX
In Stock: 384
Nichicon
In Stock: 5
Nichicon
470 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
MAL204858471E3
DigiKey Part Number
MAL204858471E3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL204858471E3
Description
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
700 mA @ 100 Hz
Impedance
80 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C