MAL204838471E3 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MAL204838471E3 |
Description | CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL TH |
Manufacturer Standard Lead Time | 9 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 470 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MAL204838471E3 Models |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 700 mA @ 100 Hz |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Impedance 80 mOhms |
Part Status Active | Lead Spacing 0.197" (5.00mm) |
Capacitance | Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm) |
Voltage - Rated 63 V | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can |
Operating Temperature -40°C ~ 105°C |