MAL204834222E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
Würth Elektronik
In Stock: 159
Würth Elektronik
In Stock: 170
2200 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
MAL204834222E3
DigiKey Part Number
MAL204834222E3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL204834222E3
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Ripple Current @ Low Frequency
800 mA @ 100 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Impedance
90 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C