K561J10C0GF5TL2 is available for purchase but is not normally stocked.
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 22.043
Murata Electronics
KYOCERA AVX
560 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
K561J10C0GF5TL2
DigiKey Part Number
K561J10C0GF5TL2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K561J10C0GF5TL2
Description
CAP CER 560PF 50V C0G/NP0 RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
K561J10C0GF5TL2 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.205" (5.20mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)