FK18C0G1H561JN020 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
TDK
In Stock: 6.430
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 195
Datasheet
Similar
In Stock: 1.414
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Direct
KYOCERA AVX
KEMET
KYOCERA AVX
560 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
FK18C0G1H561JN020
DigiKey Part Number
445-FK18C0G1H561JN020-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK18C0G1H561JN020
Description
CAP CER 560PF 50V C0G RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FK18C0G1H561JN020 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)