D222K33Y5PL6TJ5R
DigiKey Part Number
56-D222K33Y5PL6TJ5RTR-ND - Tape & Reel (TR)
56-D222K33Y5PL6TJ5RCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D222K33Y5PL6TJ5R
Description
CAP CER 2200PF 500V Y5P RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 pF ±10% 500V Ceramic Capacitor Y5P (B) Radial, Disc
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-30°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.335" Dia (8.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)