BFC238370752 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 196
7500 pF Film Capacitor 900V 2500V (2.5kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
BFC238370752
DigiKey Part Number
BC2051-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC238370752
Description
CAP FILM 7500PF 5% 2.5KVDC RAD
Detailed Description
EDA/CAD Models
BFC238370752 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
900V
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - DC
2500V (2.5kV)