BFC237028223 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 2.017
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
0.022 µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Radial
BFC237028223
DigiKey Part Number
BFC237028223-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC237028223
Description
CAP FILM 0.022UF 10% 100VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Voltage Rating - AC
63V
Applications
Automotive
Voltage Rating - DC
100V