LED25W-62-C0400-D
DigiKey Part Number
1121-1589-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LED25W-62-C0400-D
Description
LED DRIVER CC AC/DC 21-62V 400MA
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
400mA 31 ~ 62V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LED25W-62-C0400-D Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Output (Max)
400mA
Manufacturer
Thomas Research Products
Power (Watts)
24.8 W
Series
Dimming
Analog
Packaging
Box
Features
OCP, OTP, OVP, SCP
Part Status
Active
Ratings
IP66
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-30°C ~ 90°C
Type
Constant Current
Efficiency
85%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Wire Leads
Number of Outputs
1
Size / Dimension
3.15" L x 2.44" W x 1.18" H (80.0mm x 62.0mm x 30.0mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Input (Max)
305VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
31 ~ 62V