PCD-25-700A
DigiKey Part Number
1866-3758-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCD-25-700A
Description
LED DRVR CC AC/DC 24-36V 700MA
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
700mA 24 ~ 36V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PCD-25-700A Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Power (Watts)
25 W
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Voltage - Isolation
3.75 kV
Series
Dimming
Triac
Packaging
Box
Features
OTP, SCP
Part Status
Active
Ratings
IP42
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-30°C ~ 60°C
Type
Constant Current
Efficiency
81%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Wire Leads
Number of Outputs
1
Size / Dimension
3.31" L x 2.24" W x 1.16" H (84.0mm x 57.0mm x 29.5mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Approval Agency
UR
Voltage - Input (Max)
135VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
24 ~ 36V
Base Product Number
Current - Output (Max)
700mA