PTD08A020WAD | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 296-23227-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PTD08A020WAD |
Description | DC DC CONVERTER 0.7-3.6V |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.7 ~ 3.6V 20A 4.75V - 14V Input |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PTD08A020WAD Models |
Category | Voltage - Output 1 |
Mfr | Current - Output (Max) 20A |
Series | Applications ITE (Commercial) |
Packaging Tray | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Part Status Active | Efficiency 91% |
Type Non-Isolated PoL Module | Mounting Type Through Hole |
Number of Outputs 1 | Package / Case 12-DIP Module |
Voltage - Input (Min) 4.75V | Size / Dimension 1.00" L x 0.75" W x 0.38" H (25.4mm x 19.1mm x 9.7mm) |
Voltage - Input (Max) 14V | Base Product Number |