PTD08A010WAD
DigiKey Part Number
296-23167-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTD08A010WAD
Description
DC DC CONVERTER 0.7-3.6V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.7 ~ 3.6V 10A 4.75V - 14V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PTD08A010WAD Models
Category
Voltage - Output 1
Mfr
Current - Output (Max)
10A
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Efficiency
95%
Type
Non-Isolated PoL Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
12-DIP Module
Voltage - Input (Min)
4.75V
Size / Dimension
0.75" L x 0.62" W x 0.32" H (19.1mm x 15.7mm x 8.1mm)
Voltage - Input (Max)
14V