HRSR-200FR-10 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Raychem Cable Protection
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
New Product
Image for HRSR-200FR-10 is not available
HRSR-200FR-10
DigiKey Part Number
1111-HRSR-200FR-10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HRSR-200FR-10
Description
HEAT SHRINK TUBING AND SLEEVES H
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 2.000" (50.80mm) 5.6 to 1 Black 0.833' (254.00mm, 10.00")
Category
Inner Diameter - Supplied
2.000" (50.80mm)
Mfr
Inner Diameter - Recovered
0.380" (9.65mm)
Series
Recovered Wall Thickness
0.105" (2.67mm)
Packaging
Bulk
Material
Part Status
Active
Features
Flame Retardant
Type
Color
Shrinkage Ratio
Operating Temperature
-55°C ~ 90°C
Length
0.833' (254.00mm, 10.00")
Shrink Temperature
90°C