HRSR-200FR-10 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Raychem Cable Protection
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Datasheet
Image for HRSR-200FR-10 is not available
HRSR-200FR-10
DigiKey Part Number
HRSR-200FR-10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HRSR-200FR-10
Description
HEATSHRINK 2" X 0.833' BLACK
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 2.000" (50.80mm) 5.6 to 1 Black 0.833' (254.00mm, 10.00")
Category
Inner Diameter - Recovered
0.380" (9.65mm)
Mfr
Recovered Wall Thickness
0.105" (2.67mm)
Series
Material
Packaging
Bulk
Features
Flame Retardant
Part Status
Active
Color
Type
Operating Temperature
-55°C ~ 90°C
Shrinkage Ratio
Shrink Temperature
90°C
Length
0.833' (254.00mm, 10.00")
Base Product Number
Inner Diameter - Supplied
2.000" (50.80mm)