55A0811-16-2
DigiKey Part Number
55A0811-16-2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
55A0811-16-2
Description
HOOK-UP DL WALL STRND 16AWG RED
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 AWG Hook-Up, Dual Wall Wire 19/29 Red 600V
Category
Jacket (Insulation) Material
Mfr
Jacket (Insulation) Diameter
0.068" (1.73mm)
Series
Jacket (Insulation) Thickness
0.004" (0.09mm)
Packaging
Bulk
Voltage
600V
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C