FK16C0G1H223JN020 is available for purchase but is not normally stocked.
TDK
In Stock: 0
TDK
In Stock: 905
Datasheet
Upgrade
In Stock: 0
Similar
In Stock: 460
Similar
In Stock: 152
Murata Electronics
Murata Electronics
In Stock: 579
0.022 µF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
FK16C0G1H223JN020
DigiKey Part Number
445-4797-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK16C0G1H223JN020
Description
CAP CER 0.022UF 50V C0G RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FK16C0G1H223JN020 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)