FG14C0G1H223JNT00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 905
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
0.022 µF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
FG14C0G1H223JNT00
DigiKey Part Number
FG14C0G1H223JNT00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG14C0G1H223JNT00
Description
CAP CER 0.022UF 50V C0G RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FG14C0G1H223JNT00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Size / Dimension
0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)