FA28X8R2A103KNU06 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 1.824
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 2.170
Datasheet
Parametric Equivalent
10000 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X8R Radial
FA28X8R2A103KNU06
DigiKey Part Number
445-175050-1-ND - Cut Tape (CT)
445-175050-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA28X8R2A103KNU06
Description
CAP CER 10000PF 100V X8R RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
FA28X8R2A103KNU06 Models
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C