CGA8L3X7R2E154K160KA
DigiKey Part Number
445-7917-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-7917-1-ND - Cut Tape (CT)
445-7917-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGA8L3X7R2E154K160KA
Description
CAP CER 0.15UF 250V X7R 1812
Customer Reference
Detailed Description
0.15 µF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric)
EDA/CAD Models
CGA8L3X7R2E154K160KA Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)