B82476A1683M000
DigiKey Part Number
495-2694-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-2694-1-ND - Cut Tape (CT)
495-2694-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B82476A1683M000
Description
FIXED IND 68UH 1.5A 160 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
68 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.5 A 160mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B82476A1683M000 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.4A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
160mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Last Time Buy
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.510" L x 0.370" W (12.95mm x 9.40mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.200" (5.08mm)