SDR1005-680KL
DigiKey Part Number
SDR1005-680KLTR-ND - Tape & Reel (TR)
SDR1005-680KLCT-ND - Cut Tape (CT)
SDR1005-680KLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDR1005-680KL
Description
FIXED IND 68UH 1.2A 240 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.2 A 240mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SDR1005-680KL Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
240mOhm Max
Series
Q @ Freq
24 @ 2.2MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
11MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)
Current - Saturation (Isat)
1.4A