B82476A1682M000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Abracon LLC
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 2.300
Datasheet
6.8 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 4.4 A 21mOhm Max Nonstandard
B82476A1682M000
DigiKey Part Number
495-2693-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B82476A1682M000
Description
FIXED IND 6.8UH 4.4A 21 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B82476A1682M000 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
4.6A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
21mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Last Time Buy
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.510" L x 0.370" W (12.95mm x 9.40mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.200" (5.08mm)