VLCF4018T-150MR59-2
DigiKey Part Number
445-3177-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-3177-1-ND - Cut Tape (CT)
445-3177-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLCF4018T-150MR59-2
Description
FIXED IND 15UH 590MA 268 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 590 mA 268mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VLCF4018T-150MR59-2 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
590mA
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
268mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)