SRR4018-150Y
DigiKey Part Number
118-SRR4018-150YTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRR4018-150YCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRR4018-150YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR4018-150Y
Description
FIXED IND 15UH 1.03A 220 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.03 A 220mOhm Max 1919 (4848 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRR4018-150Y Models
DC Resistance (DCR)
220mOhm Max
Series
Q @ Freq
8 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant
30MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
1919 (4848 Metric)
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.189" L x 0.189" W (4.80mm x 4.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Current - Saturation (Isat)
820mA