FG20X7S1H685KRT00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 114
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Parametric Equivalent
In Stock: 493
6.8 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7S Radial
FG20X7S1H685KRT00
DigiKey Part Number
FG20X7S1H685KRT00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG20X7S1H685KRT00
Description
CAP CER 6.8UF 50V X7S RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FG20X7S1H685KRT00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)