FG22X7R1H685KRT00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 114
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 493
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Parametric Equivalent
In Stock: 526
In Stock: 493
6.8 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
FG22X7R1H685KRT00
DigiKey Part Number
FG22X7R1H685KRT00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG22X7R1H685KRT00
Description
CAP CER 6.8UF 50V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FG22X7R1H685KRT00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Size / Dimension
0.295" L x 0.177" W (7.50mm x 4.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)