C0603JB1A103M030BA
DigiKey Part Number
445-10745-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-10745-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603JB1A103M030BA
Description
CAP CER 10000PF 10V JB 0201
Customer Reference
Detailed Description
10000 pF ±20% 10V Ceramic Capacitor JB 0201 (0603 Metric)
EDA/CAD Models
C0603JB1A103M030BA Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Series
Features
Low ESL
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Applications
Part Status
Obsolete
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)